شناخت بیماری هاطب اسلامی

مزاج های بدن انسان، شناخت چهار مزاج اصلی بدن و دلایل تعدیل مزاج

یک توضیح کوتاه در مورد این مقاله :

در این مقاله به بررسی کامل مزاج های بدن به طور کامل و مفصل خواهیم پرداخت و به شما دلایل اینکه باید مزاج خود را تعدیل کنید را خواهیم گفت .

مزاج های بدن انسان

۱- مزاج باد (ریح) از مزاج های بدن:

 • هر انسانی باید در او میل و محبتی نسبت به زنها باشد و این برای او لازم است.
 • اما چنانچه این محبت کم شد نتیجه می شود که باد در بدنش کم است.
 • باید این باد را زیاد کرد و اگر این دوست داشتن زنان بیش از حد بود یعنی باد در بدنش زیاد شده و باید آن را کم کرد. آرزو کردن و هدف سازی در زندگی لازم است. اما اگر این آرزوها دراز شود بدین معناست که باد در بدن انسان زیاد شده و باید آن را کم کرد. همچنین اگر شخص هیچ هدف و آرزویی در زندگی اش ندارد این به معنی کم شدن باد در اوست و باید آن را زیاد کرد.اعتماد به نفس و شوق به کمال در هر انسانی موجود است. اما اگر تبدیل به حرص و خودخواهی و آزمندی شود این به خاطر زیاد شدن باد است و باید برای اصلاح آن باد را کم کرد و اگر شخص هیچ میلی به خودش ندارد این به خاطر کم شدن باد است و باید آن را زیاد کرد.

۲- مزاج بلغم :

 • از آنجا که خوراکی و نوشیدنی لازمه حیات انسان است لذا باید انسان خوردن و آشامیدن را دوست داشته باشد و میلی به آن داشته باشد تا بخواهد آن را بخورد. اگر این میل در انسان نبود معلوم می شود که بلغم در او کم شده و اگر این دوست داشتن زیاد از حد شده بود (اشتهای کاذب) معلوم می شود که بلغم در بدن شخص زیاد شده و باید آن را کم کرد.وجود بلغم در بدن است که باعث نیکوکاری می شود. پس اگر کسی زمانی نیکو کار بود و الان این نیکوکاری را در خود کم میبیند بداند که بلغم بدنش کم شده و باید آن را زیاد کند.بردباری و صبر زیاد (حلم) نیز به خاطر وجود بلغم است اگر کسی صبرش در برابر وقایع زندگی کم شده، این نشان از کم شدن بلغم در بدن اوست و باید بلغم بدنش را زیاد کند. مدارا کردن و هم نظر شدن و همراهی کردن با افراد مختلف به خاطر بلغم است.
 •  اگر کسی با همه افراد، خوب و بد مدارا و همراهی میکند این به خاطر بلغم است و باید بلغم آن را کم کرد. البته اصل مدارا کردن در انسان لازم است و باید بلغم به اندازه باشد تا انسان با هرکسی مدارا نکند. و چنانچه انسان با همه مخالفت میکند و با هیچکس هم نظر نیست و مدارا نمیکند این نشان از کم شدن بلغم است که باید بلغم را در بدن او زیاد کرد.

یک مقاله جذاب جهت آگاهی بیشتر بخوانید :

ارجاع مقاله فصلها و طبع ها
ارجاع مقاله فصلها و طبع ها

۳- مزاج تلخه (صفرا و سودا) :

 • خشم و خشونت اگر تحت فرمان عقل باشد می شود شجاعت.
 • پس اصل غضب لازمه انسان است و باید در او باشد
 • اما اگر تبدیل به خشونت ورزی و خشم بیجا شد این به خاطر زیاد شدن تلخه است و باید آن را کم کرد. و اگر کسی اصلا خشمگین نمیشود این به خاطر کم شدن تلخه است و باید آن را در بدنش زیاد کند. چون خشمگینی در برابر باطل لازم است. ساده لوح بودن و نادانی و سفاهت به خاطر زیاد شدن تلخه است و برای درمان این حالت باید تلخه را کم کرد. سفاهت یعنی کسی کارهایی دور از عقل بکند. بهترین عبارت اینست که بگوییم سبک عقلی.شیطنت کردن یعنی کارهای شیطانی انجام دادن مثل فریبکاری و حیله و … به خاطر زیاد شدن تلخه است و برای از بین بردن آن باید تلخه را کم کرد. گردنکشی و اظهار قدرت و زورگویی هم به خاطر زیاد شدن تلخه است و باید آن را کم کرد تا این حالت در انسان از بین برود. طغیان گری و سرکشی کردن هم اینچنین است.عجله کردن و شتابزدگی در امور به خاطر غلبه تلخه است و باید کمش کرد اما اگر کسی بیش از حد کند است این به خاطر کم شدن تلخه است و باید تلخه را در او زیاد کرد.
بیشتر بدانید !  بافت شناسی اخلاط یا هیستولوژی و ارتباط آن با انواع سرطان و پوکی استخوان

۴- مزاج خون (دم) :

 • اینکه کسی دوست دارد مدام خرابکاری و فساد ایجاد کند این از خون  اوست.
 • باید غلبه خون را در او درمان کرد.
 • لذت از خون است.
 • چنانچه کسی از لحظات زندگی اش از خوراک و پوشاکش لذت نمیبرد به خاطر کم شدن خون در اوست.
 •  باید خون را زیاد کرد و اگر بیش از حد لذت میبرد به گونه ای که نمیتواند دل بکند این نیز به خاطر غلبه خون است،که باید درمانش کرد. انجام دادن گناهان به خاطر غلبه خون است. البته باتوجه به قرینه حدیث ظاهرا منظور گناهان شهوانی است نه باقی گناهان. برای اینکه شخص کمتر گناه کند باید مانع زیاد شدن خون در او شد. شهوت باید در انسان باشد شهوت یعنی میل و رغبت به چیزی که مناسب انسان است که شامل میل به خوراک و نوشیدنی هم می شود اما در اینجا به قرینه لفظی, ظاهرا منظور فقط همان شهوت جنسی است چنانچه شهوت جنسی در کسی کم باشد نشان از کم خونی است و اگر زیاد باشد به خاطر زیاد شدن خون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا